Začátek školního roku vždycky je vždycky chaotický. Po dvou měsících prázdnin je těžké opět rodinný rytmus přizpůsobit školnímu režimu. Pojďme se společně podívat na, jak celý proces usnadnit. Není to jen o tom, co musíte udělat, ale i tom, co můžete s klidem nechat plavat.
Ranní vstávání a odchody do školy jsou vždy náročné, děti by nejradši spaly a přesvědčit je ke spolupráci, to se rovná zázraku. Zkuste si proto zavést večerní rutinu, kdy společně s dětmi nachystáte většinu věcí na další den, abyste ráno měli jen minimum povinností. Večer můžete s dětmi sbalit školní aktovky, nachystat všechny pomůcky, vybrat oblečení na následující den. Až budete chystat svačinu do školy, nachystejte rovnou i snídani, ráno si budete děkovat. Pro větší názornost můžete sepsat seznam úkolů, které je třeba každý večer udělat a společně z něj odškrtávat, ať vidíte, co už máte hotové.
Domluvte si, jak bude probíhat do školy a ze školy. Budou děti chodit nebo jezdit samy? Budete je doprovázet? Budete je vozit autem? A bude to ráno probíhat stejně jako odpoledne? A jak to bude s dopravou na kroužky? Nečekejte, že se tohle vyřeší za pochodu, spíš si zkuste udělat plán, který pak můžete upravovat. Vy i děti se budete cítit lépe, když budete vědět, co a jak.
Pořiďte si týdenní nástěnný plánovač! Kromě dětských rozvrhů a kroužků tam můžete zapisovat i svoje pracovní povinnosti, nákupy, úklidy nebo domácí povinnosti. Všichni to budete mít na očích a už vyhnete se výmluvám „Já na to zapomněl/a!“
A co si naopak na začátku školního roku můžete odpustit? Naskočit po prázdninách zase do proudu učení je pro děti těžké. A někteří učitelé tomu nepřidávají a snaží se testovat, co jim rozvrh dovolí. Tak zkuste nebrat známky tak vážně. Ono totiž testování jedné specifické znalosti nebo dovednosti, jedním způsobem a pouze jednou v rámci testu, nemá takovou výpovědní hodnotu, jak si myslíme. Možná mělo dítě špatný den, možná měla špatný den učitelka, možná byla špatně položená otázka a výsledek prostě nebyl na jedničku. Ale to nevypovídá o tom, jestli je vaše dítě chytré nebo ne, dokonce to ani nevypovídá o tom, jestli danou látku ovládá (o týden později by mohlo mít perfektní výsledek). Prostě se zkuste víc zaměřit na to, aby vaše dítě bylo spokojené, šťastné a věnovalo se tomu, co ho baví. Dobré známky nejsou zárukou štěstí, ani toho dnešního, ani toho budoucího. Tak si dovolte s novým školním rokem i trochu uvolnit svoje očekávání.