Představte si, že jste zakoupili byt v původním stavu, kde jeho majitel či nájemníci žili docela svérázně, a nechovali se k omítce na stěnách zrovna přátelsky. Kupříkladu jejich děti každou chvíli rýpaly v pokojíku do zdi tvrdým dřívkem ze stavebnice a po stěnách připevňovaly plakáty se známými osobnostmi. Využívaly k tomu obyčejné kolářské hřebíčky, které přitloukaly, jak se říká „hlava nehlava“.
Plakáty strháte a vyvalí se na vás poškozená, omlácená omítka plná vrypů a drobných i větších dírek po hřebících. Co s tím? Nechat celý byt znovu vyštukovat? Vytmelit, vybrousit a pokrýt malbou? Takové řešení bude nesmírně zdlouhavé, pracné a namáhavé. Máme lepší nápad, zkuste to s textilní omítkou.
Přezdívá se jí také jako tekuté tapety, je to sypký prášek, který se smíchá s vodou, až vznikne hustá kaše, která se na stěnu pokládá štukatérským dřevěným či plastovým hladítkem, špachtlí nebo ocelovou stěrkou. Jednou z nesporných výhod tohoto řešení je perfektní schopnost zakrývat drobné nerovnosti povrchu až do tří milimetrů hloubky, takže před pokládkou textilní omítky stačí jen vyplnit větší prohlubně a zbytek ponechat na samotné tapetě.
A co nám ještě tekuté tapety přináší
Jde o přírodní materiál – tekutá tapeta neobsahuje žádná syntetická organická rozpouštědla (barvy a ředidla), je postavena na bázi celulózy, hedvábí, bavlny, slídy a dalších přírodních materiálů. Není tudíž toxická a hodí se i do dětského pokoje.
Snadno se s ní pracuje – pokládku zvládne i amatér, po chvíli zácviku (raději někde bokem, kde to nebude vidět), kde si vyzkoušíte techniku nanášení, se do toho můžete pustit naostro.
Nezanechává spáry – klasické papírové či vinylové tapety se prodávají v rolích a při pokládce si obvykle všimnete, kde tapeta končí, a kde navazuje nová. Toto je velmi rušivé a celému řešení to ubírá na atraktivitě. S tekutou tapetou nikde žádné spáry nevznikají, jde o souvislý potěr v jedné vrstvě, která se nikde nepřekrývá, ani na sebe nenavazuje.